Memberships

There are five types of membership recognised by the Association.

If you have any questions re membership please email Frank Rands. If you would like to join the association please fill out the Membership Application Form.

Below is the current list of members.

Life Membership

In recognition of outstanding service to the Association, any full member may be elected to Life membership at any Annual General Meeting of the Association, provided that the maximum number of life members shall at no time exceed two per cent of the total full membership of the Association, as recorded at the previous Annual General Meeting. Life Members shall not be liable for any further fees.

Jim Blackburn Arthur Venus Frank Rands Peter Smith  Jim  Dell

Foundation Members – Full and Associate members approved by the Committee may elect to be recognised as a Foundation member of the Association. Foundation members will pay a one-off fee of one hundred dollars ($100) on being approved and will be issued with a special Foundation member’s lapel badge bearing the crest of the Association and the words Foundation Member.

1. SMITH Peter
2. BLACKBURN James Frank (Jim)
3. CHIVERS Alfred Barrie (Barrie) (deceased)
4. WOOLFORD Tony CPORS (deceased)
5. CARTER Noel George (Nick) LT
6. EDWARDS Brian
7. BERRY Rodney Michael Kevin (Rod) CPORS
8. CATLOW Michael John (Mike)
9. MURRAY Paul WORS
10. HARDING Jan (deceased)
11. LUTTRELL Jeannette (Jan) (Hynd)
12. McGREGOR Evan
13. RANDS Frank CDR
14. KENYON Bruce
15. RABONE Les
16. VENUS Arthur CVI (deceased)
17. CARROLL David Brian WOYS
18. CADWALLADER Graham Arthur (deceased)
19. HENMAN Brian James (Gunthur)
20. DALLOW John Vernon (Dickie)
21. LOCKLEY Neville John LRD
22. McLAUCHLAN Bill
23. PAULL John CRD
24. KINGHAM Murray
25. McLEAY Peter
26. NICHOLS Don (deceased)
27. CUST George Patrick (deceased)
28. ROBERTSON Bernice
29. LOCKE Anthony (Tony) Edgar PORS
30. HADDOCK Patrick David (Pat)
31. JONES Ray
32. FARROW Christopher Robin LT
33. JACQUES Ian
34. TITMUS John CPOYS
35. RANDALL George CPORS
36. HOUGHTON Gary LTCDR
37. HALIBURTON Miles CPORS
38. DINWIDDIE Michael Forrest (Mike)
39. GREEN Patrick George Campbell (Pat) (deceased) WRI
40. CASSIN James Matewhinau (Jim) CPOYS
41. APPLETON Trevor
42. McMURRAY Don WOEW
43. McKENZIE Bob (Fronty)
44. KAYE Danny
45. BROWN Charles
46. O’REILLY NUGENT Trevor
47. PRECEY Chris
48. HEWSON John
49. FRASER Ian
50. JORDAN Barry John CPOTS
51. VAN GEUNS Yvonne
52. WILLS Jan
53. AUTRIDGE Robert (Gene) PRD
54. CAMPBELL Jack WOYS
55. HANDCOCK Rex
56. LINDQVIST Brent
57. TAHI Tere Piri Te Maunu
58. PAYNE Jerry
59. KEAN Denis (deceased)
60. WATSON Sandy
61. RZEPECKY Gary
62. HIINI Pokiha (Tom)
63. ASPINALL Phillip
64. FOWLER Wayne (Chook)
65. BURGESS Colin (Budge)
66. BERRY Wayne (Chuck)
67. MATHEWS Philip (Red)
68. BULL Graeme Arthur (deceased)
69. BULLOCK John
70. DORSET Neill
71. DELL Jim
72. BARTLETT Bill
73. DUNNING Jim (deceased)
74. NEWPORT Colin
75. ROBERTSON David Jasper
76. LEWIS Frank Thomas
77. ANDERSEN Michael Victor
78. HODGEMAN Cliff
79. HURST Lynley (Ogle)
80. WHITE Ian
81. WILSON Alan Malcolm
82. SYNNOTT David
83. RODGERS Rex
84. MOWBRAY Steve
85. LONG Paddy
86. PROUSE Colin
87. BENNETT Wayne (Wiggy)
88. CRAGGS Paul
89. MAITLAND Peter
90. FRANKLIN Robin
91. NASH Murray
92. OHLSON Bob
93. OHLSON Yvonne
94. WISTRAND David
95. STAPLES Leigh
96. WORTHINGTON Neil
97. GAPES John
98. LOZA Judith
99. POWELL Ditz
100. EDWARDS Rex
101. CROSS Albie
102. WEHI Pire
103. PRENTICE Steve
104. MOEN Karl
105. KINGI Trevor (deceased)
106. NEWLAND Philip (Penguin)
107. FOGDEN Matt
108. GAPES Arthur
109. SANSON Des
110. MITCHELL Peter
111. BURTON Ronald
112. MCKIRDY Velvet (nee Kingston)
113. MCKIRDY David John
114. NEWMAN David Franklyn
115. CROSBY Darren
116. SMITH Charles David Arthur
117. O’NEILL Matthew Sam

Full Membership

Full Membership shall be limited to serving or former serving members of the Communications Branch of the Royal New Zealand Navy who have registered by paying the nominated joining fee prescribed by the Association. Serving or former serving members of other Navies may join the association by submitting a written request to the committee who shall consider each request on a case-by-case basis. The current fee for Full Membership is $25.00

ABBOTT Colin Clive (Bud) (deceased)
AHURIRI George Rawiri (Dave) WOYS (deceased)
AINSWORTH Jan
ALCOCK Terrence Colin (Terry)
ALLAN Glenn Thomas (Darby)
ANDERSEN Michael Victor (Mike)
ANDREWS Geoffrey Skelton (Andy)
ANSCOMBE Herbert
APPLETON Trevor George
ASPINALL Phillip (Aspro) ASG
AUTRIDGE Robert John
BAILEY June (nee Sutherland)
BAKER Bryan Kenneth
BAKER John Fitzell
BAKER Cheryl (Matthews)
BARHAM David James
BARNETT John Trevor (Barney)
BARTLETT William Nepia (Bill)
BAYER Peter Lawrence (Butch)
BEARD Lynley (nee Fairweather) (Stormi)
BEATTIE Kenneth James (Ken)
BEGG James William Kenneth (Ken) (deceased)
BELCHER Alan
BELLAMY George Herbert
BENNETT Wayne (Wiggy)
BERRY Anton (Bodge)
BERRY Aralyn Patricia (Ali) (Margetson)
BERRY Dearne (Ross)
BERRY Lionel Charles
BERRY Rodney Michael Kevin (Rod)
BERRY Anthony Murray Wayne (Chuck)
BETTRIDGE James Colin (Jim)
BLACKBURN James Frank (Jim) CRI
BIBBY Richard Henry
BLUNDELL Kevin Charles (Klunk)
BOND Chris WORS
BOND Keith Challis (KC) (deceased)
BOYD Ainslie Altona
BOYLAND James Albert (Jim)
BOYLE Louise
BRAYSHAW Kelvin Valentine (Kel)
BRETHERTON Jean (nee Solomon)
BRINDLE Geoffre Eric (Geoff)
BROKENSHAW Caroline
BROOKER Graham John
BROOM Peter John
BROWN Charles H
BROWN Jeffrey Hatfield
BRYANT Christopher Frank (Ben)
BRYANT Ronald
BRYENTON Gary Charles (deceased)
BRUCE Maurice Stanley
BUCKINGHAM Ian
BULL Graeme Arthur (Henry) (deceased)
BULLOCK John Hamilton
BURFORD Brian Thomas
BURGESS Colin Edward (Budge)
BURGESS Gail Alexis (nee Radonich)
BURLAND Lenard
BURTON Ronald
BURTTON Brent Warren
BUTTURINI Geoffrey Leon (Butts)
CADWALLADER Graham Arthur (deceased)
CAMERON Neill Stuart
CAMPBELL John Ratahi (Jack)
CAMPBELL Peter John (Pete)
CARROLL David Brian (Dave)
CARTER Noel George (Nick)
CASSIN James Matewhinau (Cass)
CATLEY Neal Grant
CATLOW Michael John (Kehua)
CHAMBERS Brian Wayne
CHANDLER Alexander John
CHIVERS Alfred Barrie (Barrie) (deceased)
CLARKE Michael Gordon
CLEWS Kevin
COGGINS Laurence James (Laurie) (Resigned)
COLEMAN Paul
COLINS Anthony Gerald (Jumper)
COMMONS Michael Francis
COMMONS Christine (Chrissy) (nee Mitchell)
CONEGLAN Nancy Puti (Rawiri) (deceased)
CONROY Charles William Albert (Charlie)
COOKSON Bryan Douglas (deceased)
COSTER Robert
COSTLEY Marie
COTTON Linda May
CRAGGS Paul William
CRENGLE Bryan William (Bonga) (deceased)
CRICK Dave A
CRIGHTON Alexander Garneby
CROSS Albert John (Albie)
CUST George Patrick CSG (deceased)
DALLOW John Vernon (Dickie)
DALTON William James
DAVIES David (deceased)
DAVIES Richard Llewllyn
DAVIS Gregory Bernard (Greg)
DAWSON Pitiera (Peter)
DELL James Anthony (Jim)
DELL Vicki Patrice (nee Whomphrey)
DINWIDDIE Michael Forrest (Mike)
DOLMAN Ruby Kathleen (nee Biggwither) (deceased)
DORSET David Ernie
DORSET Lynne Diane (nee Edwards)
DORSET Neill Maxwell
DUFF Bernard Whiting (Bernie)
DUFF Beth Janine (nee Spencer)
DUNNING James (Jim) (deceased)
DYKE Wayne Paul
EARL David Arthur (Dave)
EAST David John
EAST Terry Albert
EDWARDS Alan Rex (Rex)
EDWARDS Brian Henry (Pills)
EDWARDS Carl James Nigel
ELLIOTT Frank McLeod
ELLIS Gary Thomas
ELLIS Karen Marie (nee Smith)
EVANS Martin Alexander (Marty)
FARROW Christopher Robin (Chris)
FEARNLEY Rick
FINLAY Anthony (Finns)
FISHER Michael John (Mike)
FOGDEN Matthew Ashley (Matt)
FOSTER Peter Robert
FOSTER Stanley George (Stan)
FOWLER John (Chook)
FOWLER Wayne Patrick (Chook)
FRANKLIN Michael (Mike)
FRANKLIN Robin G
FRASER Ian McKenzie
FREW Mark (Fruju)
FROST Martin William (Frosty)
GAPES Arthur Hugh (Gus)
GAPES John Arthur
GEE Peter
GILBERT Ben
GLASSEY Lindsay David
GLEW Rex Ebar (Sticky)
GOODALL Mary Lou (McDonald) (deceased)
GRAHAM Harvie Stewart
GRAHAM Rodney Francis (Roddy)
GREEN Mathew Barrington (Chewy)
GREEN Patrick George Campbell (Pat) (deceased) WRI
HAKARIA Tiwha
HADDOCK Patrick David (Fish)
HALIBURTON Miles CPORS
HALL Daryll Richard Gordon
HAMILTON Kerry Mark
HANDCOCK Rex (Hank)
HANNA Wayne Patrick
HANSON Gregory Terrence (Greg)
HARDING Jan (deceased)
HARTLEY Gregory
HARVEY Trevor Ernest
HARWOOD Margaret Anne (Anne) (nee Hughes)
HARWOOD Geoffrey Bruce (Bruce)
HASTIE James Eugene
HAYWARD Colin Francis Raurei (Speed)
HAYWARD John Robert
HENMAN Brian James (Gunther)
HENRY Jainie (nee Dewes)
HEWSON John Nicholas (Bugs)
HIINI Mason
HIINI Pokiha (Tom)
HINE Anne (nee Ashby)
HINE Gary (Beanz)
HINTON Peter Ernest
HINTON Robyn Ann (nee Shirley)
HOBBS Dale
HOCKEN Lewin Allan (Lou)
HOCKLEY Russell Graham
HODGMAN Clifton David
HONISS Julian (Jules)
HOUGHTON Gary David (Kips)
HUGHES Graham Leslie (Spike)
HUNN Lisa
HUNT Lawrence (Biggy)
HUNTER Peter Colin (Bones)
HURST Lynley (nee Ogle)
HYSLOP Alan Geoffrey (Slopz)
INNES Glenda Lily
IRVINE Reginald James Thomas (Speed)
JACKMAN Malcolm
JACKSON Christine Merryl (nee Jones)
JANE Belinda Lee
JACQUES Ian Francis
JOHNSON Tom (Tiny)
JOHNSTON Gary James
JONES David Leo Wiremu
JONES Raymond Stanley
JONES Trevor Rees (deceased)
JORDAN Barry John
KAYE Selwyn (Danny)
KEAN Denis (deceased)
KEEPA Huna
KELLY James Alexander (Snow)
KENNEDY Anthony Eric (Stretch)
KENNEDY Keith Westlake Stuart
KENYON Bruce
KILKOLLY Paul Raymond (Kills)
KING John (JRK)
KINGHAM Janette Marie (Jan) (nee Buchholz)
KINGHAM Murray Derek (Wings)
KINGI Trevor (deceased)
KINNIMONT Noel (Skin)
KINNIMONT Sheryll (Blue) (nee Wilson)
KOCH Ernest Lawson
LASSETER Robert (deceased)
LAWES Bevan Maurice
LAWFORD Derek Keith (Digger)
LEASK Wallace Duncan (deceased)
LEE Ian Keith McGill (IKM)
LEWIS Frank Thomas
LEGGETT Dale (nee Gaskin)
LEWIS Frank Thomas
LINDQVIST Brent McLeod
LINTON Gerald William (Stella) (deceased)
LLEWELLYN Richard
LOCK Steve
LOCKE Anthony Edgar (Tones)
LOCKLEY Neville John (Skin)
LODGE Brenda Anne (nee Keith)
LOGAN Geoffrey Hugh (Geoff) (deceased)
LONG Patrick
LOWISH Penny
LUCINSKY Rex William (Ski)
LUTTRELL Jeannette Mary (Jan) (nee Hynd)
LYONS James Angus (Jim)
MacKENZIE Alexander (deceased)
MacKENZIE Pamela (nee Corbet)
MADSEN Peter Lance
MAGON Tony Edward
MAITLAND Peter Terence
MAINDONALD Larry Joseph
MARTIN Marlene Heather (nee Quartly)
MARTIN Peter Stuart
MATENGA David Charles (Charlie)
MATHEWS Phillip (Red)
MAYELL Ronald Charles (Ron)
McCABE Carolyn (nee Bennie)
McCANN Gordon Robert (Gus)
McCUNE Leanne
McGRATH Desmond
McGREGOR Evan Forbes (Mac)
McKENZIE Robert Walter (Fronty)
McKIRDY David John
McKIRDY Velvet (nee Kingston)
McKNIGHT Peter Desmond
McLAUCHLAN William Patrick (Bill) (Mac)
McLEAY Peter
McLEOD Stewart
McMURRAY Don Leslie
McNAMARA Kevin Bernard
McPIKE Bruce Grier (deceased)
MELLISH Clem Bernard
MIHAERE Donald Barry Tanara (Donny)
MILLER Andrew  Walter (Dusty)
MILLER Bruce William James
MILLER Michael
MILLS Bryan Raymond (Beanz)
MILLSON Ana (nee Mallard)
MITCHELL Peter John
MOEN Karl
MONTGOMERY Hugh Dickson (Monty)
MOOR Adrienne (Deina)
MORAN Ross Peter (deceased)
MOREY John Borman
MOWBRAY Stephen Hope (Mowbes)
MUNRO Tawehi Hakopa (Muns)
MURPHY Kevin Joseph (deceased)
MURRAY Paul
NAPIER Ian George (Napes)
NASH Murray Charles (Muzza)
NEIL David (Casper)
NEIL Peter (Darky)
NEWLAND Philip Craig (Penguin)
NEWPORT Colin Francis (Maunga)
NEWPORT Raymond John (Grasshopper)
NICHOLS Don
OHLSON Robert Merill (Bob)
OHLSON Yvonne Joy (nee Le Bas)
OLDHAM Christine (Stretch)(nee Henderson)
O’LEARY Raymond Phillip
O’NEILL Janice Anne (nee McDonald)
O’NEILL Matthew Sam
O’REILLY-NUGENT Trevor Charles
ORD Rodney Ernest
OVERTON Robert Frederick (Bob)
PADGETT Alan Graham
PALTRIDGE Jim S
PANTING William Francis (Bill) (deceased)
PARKER Allan (deceased)
PARKES Deidre (nee Bennett)
PARKES Donald Frederick (Ralphy)
PARKES John
PARRY Glen Milton
PATERSON Bryce
PATTERSON Pauline (nee Hayward)
PATTERSON Terrance Phillip (Paddy)
PAUL Robert (Bob)
PAULL John Sherborne (Skin)
PAYNE Jerry
PECK Alan
PETERS John
PHILLIPS Ron
PILZ Kathleen
POLLARD Kevin Bruce
PORTEOUS Dennis Anthony John (Skin)
POWELL Dennis Bolland (Ditz)
PRECEY Christopher David (Chris)
PRENTICE Steve (Bloss)
PRITCHARD Nicholas Timothy (Nik)
PROUSE Colin David (Spider)
PUATA Poi Poi (deceased)
RABONE Les John (Bones)
RANDELL Alan George (George)
RANDS Frank CDR
RAPANA Rick
REDWOOD Dennis Frederick A (Lofty)(deceased)
REID Les (deceased)
REID Stuart
RESTIEAUX Suzanne
RETI Vicky Leanne
RICHARDSON Lindsay Winters (deceased)
RIPIA Donald Tamahou Anthony
ROBB Peter Wharepaia
ROBERTS Edward (Ted)
ROBERTS (Kips) Brian LRO
ROBERTSON Bernice
ROBERTSON David Jasper
ROBINSON Neil Douglas (Robbie)
RODGERS Graeme Thomas
RODGERS Rex (Buck)
ROLTON George Leslie
ROSS Brian James (Bill)
RURU Megan
RYAN Bevan Keith
RZEPECKY Gary Malcolm
SADLER Robert Laurence (Bob) (deceased)
SANKEY Karl Gerard Steven
SANSON Desmond John (Des)
SANSON Mark Jason (Snifters)
SANSON Ross George Garnett
SAUNDERS Frank Arnold
SCANLAN Grant
SEFTON Roy Colin
SHAW Donald William (Trunky)
SHEEHAN Roger Ian
SIME Ian Humphrey (Boris)
SLEEMAN Mark Derrick
SMITH Charles David Arthur
SMITH Ken (Young Smudge)
SMITH Kevin Elton
SMITH Lillian Ann
SMITH Mike
SMITH Peter L
SMITH Trevor
SNOW John Graham
SOPER Peter Leslie (Soaps)
SPENCE Colin Hector (Tex)
SPENCE James (deceased)
STAFFORD Jon Charles
STAPLES Leigh Kenneth
STEER John Harling (deceased)
STEVENS Judith Barbara (Nee Nash)
STEVENS Trevor John
STILL Jeffrey Robert (Jeff)
STOBIE Jan
STRONG Walter (Wally)
STUART Owen Raymond
STUART-ST CLAIR Victor John
SULLIVAN Philip Kevin (Sully)
SWEENEY Joseph Cyril Kevin
SYNNOTT David
TAHI Tere Piri
TAUA Poutu Dale Croydon
TEAGLE Somerford Francis
TE KOORI Bruce John
TELFORD Edward (Eddie) Richard Towers (deceased)
THOMPSON Robert (Bud)
TITMUS John David
TOTTMAN Richard Joseph
TRAINOR Andrew Peter Tapuae
TURNER Rei
TWISTLETON Richard Harold (Twisso)
VAN GEUNS Yvonne Maria
VAN WIJK Gaylene Coral Ann (Gee) (nee Edwards)
VELDHUIZEN Shane (deceased)
VENUS Arthur Charles (deceased)
WAAKA Miriam
WAHO Sheree May (nee Dale)
WANO John (Jap) Tunui
WANO Julie (nee Thompson)
WALDON Barry C
WARRINGTON Dan John
WATSON Sandy
WATTS David Sinclair (Doc)
WEBBY Graham Charles
WEEKS Dennis A
WEHI Peri Hami
WHAANGA Dean Tamaku
WHAREPAPA Hurirua John (John)
WHITE Ian Harland
WHITLEY Alan
WILLIAMS William (Bill) Perver
WILSON Alan Malcolm (Tug)
WILLS Janette Audrey (Jan) (Nee Taylor)
WISTRAND David Ernest
WOOLFORD Anthony (deceased)
WORTHINGTON Neil James Worthy)
WRIGHT Karl Raymond
WRIGLEY Jack Thomas (deceased)
YOUNG Robert (Bob) Anthony (Lobo)
YOUNG Owen James

Associate Membership

Associate Membership is awarded by the Committee to any person who, while not being eligible for full membership, is considered to have rendered significant service to the Communications Branch while serving in any other Branch of the RNZN. Those members of the Electronic Warfare Specialisation and former members of the Communications Analyst Branch are eligible for Associate membership. Associate members will pay the same fee as full members, are eligible to vote and are eligible to be elected to any position on the Committee but not to an Executive position.

BARKER Charlie
BLOOR Dean
CAINE Noel ‘Prof’
MAGUIRE Sue
MARSDEN Tony
PATTON Peter David (General)
FREW Mark
HUNT Steve

Honorary Membership

Honorary Membership is awarded by the Committee to any  person who has contributed significantly to the aims of the Association but may never have served as a Communicator or may never have served in the RNZN. Honorary Members are not liable for any membership fee, are not eligible to vote and are not eligible to serve on the Committee.

KING Barry
RANDS Laurie